İnsan-Bilgisayar Etkileşimi Laboratuvarı Kuruluyor

İstanbul Üniversitesi, insan ile teknolojiyi buluşturan yeni bir projeyi daha hayata geçiriyor. İstanbul Üniversitesi’nde, bilim dünyasında öncelikli alanlar kapsamında ele alınan İnsan-Bilgisayar Etkileşimi disiplininde araştırmalar yapmak üzere İnsan-Bilgisayar Etkileşimi Laboratuvarı (İBE-Lab) kuruluyor.

İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü, Mühendislik Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ve Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle kurulan laboratuvar, Enformatik Bölümü binasında ayrılan özel bir alanda çalışmalarını yürütecek olup, başlıca ekipmanı yeni model göz izleme cihazı ve bu cihazla ilgili yazılım ve diğer araç-gereçlerdir.

Bilişim alanından sosyal alanlara kadar farklı disiplinlere ve bu disiplinlerin bir arada ele alınması ile gerçekleştirilen disiplinlerarası çalışmalarda, insanın odağa yerleşmesiyle birlikte yeni bilimsel yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. İBE-Lab’ın kurulmasındaki temel araç, bu yeni bilimsel yöntemlerin kullanılacağı araştırmalara ev sahipliği yapabilmektir. Bu bağlamda, İBE-Lab’ın İstanbul Üniversitesi’nin tüm birimlerinde bu tür çalışmalar yapmak isteyen akademisyenlere kapısı açık olacaktır. Ayrıca, gerek diğer üniversiteler gerekse sanayi işbirlikli çalışma önerilerine de açık bir felsefe ile İBE-Lab 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren üniversitemiz akademisyenlerinin ve kamu ile özel kurum kullanımına sunulacaktır.

insan2

01/02/2016
643 defa okundu

İstanbul Üniversitesi

34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00