İnsan Bilgisayar Etkileşimi

Kullanılabilirlik testleri en uygun biçimde İnsan Bilgisayar Etkilesimi arastırmaları için kurulmus olan laboratuarlarda yapılabilir. İnsan Bilgisayar Etkilesimi Arastırma ve Uygulama Laboratuarı iki ayrı odadan olusmaktadır. Kontrol ve Test odaları olarak adlandırılan bu iki oda ses bakımından yalıtılarak dısarıdan gelebilecek ve kullanıcının test sırasında dikkatini dağıtabilecek faktörler en aza indirgenmeye çalısılmıstır. Ayrıca kontrol odasında bulunan arastırmacının test odasında çalışmayı gerçekleştiren kullanıcıyı görebileceği, fakat kullanıcının arastırmacıyı ve kontrol odasını göremeyeceği sekilde tek taraflı ayna ile izole edilmiştir. Test sırasında kullanıcının görüntüsünü, ekranının görüntüsünü ve göz hareketlerini kaydetme imkanı sağlayarak elde edilen bu verilerle programın kullanılabilirliği hakkında bilgi sahibi olmak mümkün olmaktadır.

Enformatik Bölümü ve Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle İnsan Bilgisayar Etkileşimi Laboratuvarı hayata geçirilmiştir. Laboratuvarımız, akademik ve özel sektör çalışmaları için test ortamı sağlamaktadır.

  • Laboratuvar sayesinde gerçekleştirilebilecek kullanılabilirlik testleriyle; akademik çalışmalar, alışveriş araştırmaları, yazılım kullanılabilirlik testleri, eğitim, oyun tasarımları, tıbbi araştırmalar, havacılık ve simülasyon, bilişsel araştırmalar, reklamlar ve web sayfası analizleri gerçekleştirilmektedir.
  • Kullanılabilirlik danışmanlığı sağlamak
  • Uzman Analizi
  • Memnuniyet Anketi
  • Performans Analizi
  • Görevlere göre Hata sayısı/Basamak sayısı /Süre Analizi gerçekleştirilebilir.
Akademik odaklı çalışmalarda laboratuvar kullanımı için saat ücreti talep etmeyecektir.