İ.Ü İnsan-Bilgisayar Etkileşimi Laboratuvarı Açıldı….

İ.Ü İnsan-Bilgisayar Etkileşimi Laboratuvarı Açıldı….

Enformatik Bölümü ile Bilgisayar Uygulama ve Araştırma Merkezi (BUYAMER) bünyesinde kurulan İÜ İnsan-Bilgisayar Etkileşimi (İBE) Laboratuvarının açılışı 19 Nisan 2016 Salı günü saat 14:30‘da İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve Rektör yardımcılarının katılımlarıyla gerçekleşmiştir.

 
“Birikimlerimizi Topluma Sunuyoruz”İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “İnsan Bilgisayar Etkileşimi” Laboratuvarı’nın açılışında yaptığı konuşmada İstanbul Üniversitesi’nin sadece eğitim alanında değil daha pek çok alanda kendi birikimini topluma sunan bir kurum olduğunu ifade ederek, “Toplumla kaynaşan, toplumla bütünleşen ve bu misyonu her an hatırlayan bir kurumuz. Programın İstanbul Üniversitesi için önemini vurgulayan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Laboratuvarımız üniversitemize değer katan bir iş birliğidir. Okulumuz Türkiye’de bir markadır. Bu itibarla bu faaliyet okulumuzu temsil ediyor ve kurulan bu merkezin de çok faal olacağına eminim” şeklinde konuştu. Bu hizmetlerin devamını diliyorum. Aslında bu avlu bu hizmetleri bütünleyen, toplayan bir avlu, bir şemsiye şeklinde. Tekrar vurgulamak isterim güvenilir ve yaygın şekilde hizmetlerimizin kesintisiz olarak süreceğini biliyoruz” şeklinde konuştu.

 
“Çalışmalar 2010 Yılında Başladı”

İÜ Enformatik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sevinç Gülseçen ise konuşmasında şunları dile getirdi: “İnsan-bilgisayar etkileşimi, insan ve bilgisayar arasındaki etkileşimi konu edinmesinden dolayı insan davranışı, psikoloji, bilişsel bilimler, bilgisayar teknolojileri ve yazılım mühendisi yanında ergonomik grafik ve endüstriyel tasarım, sosyoloji ve eğitim bilimleri gibi alanlarla da ilişkili bir çalışma alanıdır. İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü’nde insan bilgisayar etkileşimi çalışmaları, 2010 yılında insan bilgisayar etkileşimi doktora dersinin açılmasıyla başladı. 2012 yılının Kasım ayında ise insan bilgisayar etkileşimi konulu makalelerin ağırlıkta olduğu ‘n101’ dijital dergimiz yayın hayatına başladı. Laboratuvarımızı kurma çalışmaları ise 2014 yılında insan bilgisayar etkileşimi çerçevesinden kullanılabilirlik çalışmaları gerçekleşti. Nihayet 2016 yılının ocak ayında da laboratuvarımız kullanılabilir hale geldi” dedi.

İBE Laboratuvarının açılışı İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın kurdele kesmesi ile gerçekleştirildi. Ardından katılımcılar için enformatik bölümünün arka bahçesinde düzenlenen kokteyl ile açılış sona erdi.